Hayaldi gerçek oldu

Europe Comet Chaser

Uzaycılık tarihinin en zorlu projelerinden biri olan Rosetta’ya bağlı bir kondu, 10 yıllık bir kovalamacının ardından kuyruklu yıldız üzerine iniş gerçekleştirdi

Dünya’dan yüz milyonlarca kilometre uzaklıkta bulunan ve tamı tamına 10 yıl 8 ay ve 10 gün süren uzay kovalamacası dün başarıyla sona erdi. Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) 67P/Çuryumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına inmek için fırlattığı uzay aracı Rosetta, 6 Ağustos tarihinde kuyruklu yıldızın yörüngesine girebilmeyi başarmıştı. Rosetta, 2004 yılında bir rokete bağlı olarak fırlatıldı ve kuyruklu yıldız 67P’nin peşine düştü. Dünya ve Mars’ın yerçekimi gücünü kullanarak hız kazanan uzay aracı böylece 7 milyar kilometre yol kat etti. Güneş’in etrafında 5 kez dönen Rosetta, birkaç kez yörüngeyi ıskalasa da en sonunda başarıya ulaştı. En son mekiğin yakıtını koruyabilmek için 31 ay boyunca uykuda tutulan Rosetta, ocak ayında son derin uykusundan uyandırılarak kuyruklu yıldızın peşine düştü ve 67P’yi yakaladı.

10 yıllık serüvenin sonunda dün Türkiye saatiyle 10:00’da başlayan iniş, 18:00’da tamamlandı. Bilim insanlarının komutlarının dahi 28 dakika sonra ulaştığı Rosetta, Dünya’dan 500 milyon kilometre uzaklıktaydı.

Böylelikle Güneş’in kendisinden fırlayan bir gök cismi olan kuyruklu yıldızda yapılacak olan ilk araştırma olma özelliği taşıyan Rosetta projesi, yıldızlar, gezegenler ve daha fazlası hakkındaki karanlıklara ışık tutacak. Rosetta’nın uçuş direktörü Andrea Accomazzo, “Toplamda 1.6 milyar dolara mal olan çalışmamız inişte başarısız olsaydı bile yüzde 80 anlamında başarılı sayılır. Çünkü bu aşamaya kadar gelebilmek bile tarihte bir ilk” ifadesini kullandı.

Museviliğin kutsal kitabı Tevrat’ın ilk bölümü olan ‘Yaradılış’ın ilk üç kısmının mikroskobik formatta 1000 dilde yazılarak Philae Kondusu’na yerleştirilmesi de araştırmanın yaradılış hakkındaki bilinmezlikleri aydınlatması bakımından sembolik bir anlam taşıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s