Yeni Padişah Erdoğan!

Almanya’nın saygın politika dergisi Der Spiegel, bu haftaki sayısında ‘Erdoğan devleti’ başlığıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığı ve seçimlere ilişkin analizlere yer verdi

Soma faciasından sonra ‘Cehenneme kadar yolun var Erdoğan’ başlığını atarak tepkileri üzerine çeken Alman haftalık politika dergisi Der Spiegel, bugün yayınlanan baskısında AKP politikalarını yeniden gözden geçirdi. Seçime 1 hafta kala 16 sayfalık Türkçe özel bir bülten basan dergi, ‘Erdoğan Devleti, Türkiye Özgür Kalacak mı?’ başlığıyla Türkiye’nin demokratik geleceği hakkındaki endişelerini sıraladı.

Başbakan Erdoğan için ‘Yeni Padişah’ terimini kullanan Der Spiegel, “Demokratik bir reformcu olarak göreve başlayan Erdoğan, Gezi eylemcileri ve eski dönem seçkinleriyle mücadelesinde bir hükümdara dönüştü. Şimdi kendisini cumhurbaşkanı seçtirmek niyetinde. Bu sefer de despot mu olacak” ifadesine yer verdi. Dergi, Erdoğan’ın seçim kampanyasına “İstiklal Savaşı” adını verdiğini belirterek “Bu savaştaki ordusu, onu Cumhurbaşkanı yapacak seçmenleridir” yorumunda bulunuyor.

Almanya’da yaşayan seçmenlerin de görüşlerine yer veren dergi, Erdoğan’a hayranlık duyanlar olduğu gibi ona karşı mücadele verenlerin de olduğunu kaydetti. Der Spiegel’in Türkiye muhabiri Hassnain Kazım ‘Cehenneme git Erdoğan’ başlığıyla yazdığı makalenin ardından ölüm tehditleri aldığı için Almanya’ya geri çağrılmıştı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s