Rusya Ukrayna üssünü bastı

 Rusya Ukrayna üssünü bastı

Kırım’ın Rusya’ya bağlanması sonrasında devam eden gerginlik, Rus zırhlı araçlarının Kırım’daki Ukrayna’ya ait Belbek Hava Üssü’ne girmesiyle üst seviyeye tırmandı

Silah sesleri

Kırım’da Ukrayna’ya ait Belbek hava üssü Rus zırhlıları tarafından basıldı. Rus ordusunun ihtarına rağmen, Belbek hava üssünü boşaltmayan Ukraynalı askerlere bugün operasyon düzenlendi. Rus zırhlı araçları, Belbek hava üssüne girdi. Uluslararası haber ajansları, görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak bölgede silah sesleri duyulduğunu bildirdi. Rus askerlerinin üssün boşaltılması için Ukrayna askerlerine tanıdığı sürenin öğle saatlerinde dolması üzerine, Rusların saldırıya geçti.

Üslerde Rus bayrağı var

Ukrayna Savunma Bakanlığı, bölge yakınlarındaki Sivastapol kentine iki ambulans gönderildiğini ve en az 1 yaralı olduğunu açıkladı. Sivastopol yakınlarındaki Belbek askeri üssünün komutanı Oleg Podovalov ise Reuters’a verdiği demeçte “Rus birlikleri teslim olmamız için bir saat süre verdi aksi takdirde saldırıya geçeceklerini söyledi” şeklinde konuşmuştu. Ukrayna Bakanlığı’na bağlı askeri üslerin büyük çoğunluğu Rusların kontrolüne geçti ve 147 askeri birliğin çoğuna Rus bayrağı çekildi. Kırım’ın Rusya’ya bağlanması sürecinde şimdiye kadar bir Ukraynalı asker yaşamını yitirdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s