İşte Kırım senaryosu!

İşte Kırım senaryosu!

Bugün oylanacak referandum ile Kırım’ın kaderi belirlenecek. Alman dışpolitika uzmanları, referandumun ardından gerçekleşecek ilk 24 saati detaylarıyla birlikte böyle belirledi…

Pazar akşamı saat 20:00

Oy kullanma süresi dolar, oylar sayılmaya başlanır.

20:30

Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, oyların dörtte üçünün Rusya’ya bağlanmayı istediğini duyurur. Kırım yeniden Rusya’ya bağlanır.

21:00

Rus askerleri, Kırım ve Ukrayna arasındaki sınırda konuşlanır. Kışladaki Ukraynalı askerler ve yeni Rus-Kırım askerleri arasında devir teslim gerçekleşir. Sığınmacılar ailelerine döner. Ukrayna Savunma Bakanlığı, ülkenin doğusunun Rus askerlere karşı savunulması gerektiğini duyuracak.

21:30

Rusya’nın tüm kentleri Kırım’ın ülkeye katılmasını büyük bir zaferle karşılayacak. Rus Ortodoks Kiliseleri çan çalacak, Putin yanlısı Ruslar (önceden bedava dağıtılmış olan) bayrakları her yere asarak, tezahürat yapacak.

22:00

Başkent Moskova’daki Kızıl Meydan’da “Kırım’ı seviyoruz” sözleriyle dayanışma gösterileri düzenlenecek. Rus Meclisi Duma, “Kırım’ı Rusya Federasyonu’nun 84’üncü üyesi olarak büyük bir içtenlikle karşılıyoruz” açıklamını yapacak.

22:30

Kırım’ın başkenti Akmescit, Ukraynalı ve Rus askerleri arasında kanlı çatışmalar olduğunu duyurur.

23:00

Rus televizyonları Kırım yerel saatinin Rusya ile aynı saate dönüştürülmesini tartışacak. Kırım para birimi Grivna’dan rubleye dönüştürülecek.

Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı, kızgın Ukraynalıların gösterileriyle dolup taşacak. Sabaha kadar süren çatışmalarda Rusya karşıtı sloganlar atılacak.

Pazartesi sabah 09:30

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Brüksel’de olağanüstü toplanarak Rusya’ya uygulanan yaptırımları ikinci seviyeye çıkartma kararı alacak. Rus politikacı ve işadamlarına vize ve banka hesabı yasağı uygulanacak.

11:00

Ukrayna Donanması, Rus ordusuyla müzakere ederek Myrnyi limanında bloke edilen yedi savaş gemisinin salıverilmesini isteyecek.

12:00

Kremlin Sarayı, Kırım’ın kendisine bağlandığını resmen duyuracak. Putin, Batı’nın tehditlerle gözünü korkutamayacağını ancak müzakereye açık olduğunu duyuracak.

15:00

Obama, Ukrayna’nın birliği üzerine olan görüşlerini yineleyerek, mali ve doğalgaz yardımında bulunacağını ilan eder.

19:00

İtalyan Hükümeti ve Almanya arasında yapılacak resmi bir görüşmenin ardından “Sorunları müzakere ederek çözeceğiz, gerekirse yaptırımlardan da kaçınmayacağız” açıklaması yapılacak.

Rusya’nın başkenti Moskova’da, bugün yapılacka referandumda Ukrayna’yı destekleyen 50 bin kişi sokaklara döküldü. Rusya’nın Kırım’a müdahalesine karşı duran dev kalabalıklar, Ukrayna ve Rus bayraklarıyla yürüyüşe geçti. Refrandum sonucunu tanımayacağını duyuran Ukrayna hükümeti, Avrupa Birliği ve ABD’ye karşılık Rusya ise referandumu tanıyacağını ve Ukrayna’da bulunan Rus asıllı halkın güvenliği için gereken her adımı atacağını ilan etmişti. Referandumun Rusya lehine çıkması durumunda, Ukrayna’daki politik gerginliğin artarak devam etmesi bekleniyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s