85 milyon dolarlık boşanma!

  85 milyon dolarlık boşanma!

Hazreti Muhammed’in soyundan gelen ªiilerin İsmaili tarikatının lideri Kerim Ağa Han’ın 2003’te resmen boşandığı karısı Prenses Begüm’e 84,5 milyon dolar (185 milyon lira) tazminat ödeyecek

İsmaili Tarikatı’nın 4’üncü lideri ve multimilyarder işadamı Prens Kerim Ağa Han’ın 1998’de evlendiği ve bir çocuk sahibi olduğu Alman eşi Gabriele Inaara Begüm Han resmen boşandı. 10 yıl önce başlayan boşanma maratonu, tarafların nafakada bir türlü anlaşamaması sebebiyle uzadıkça uzadı. Fransa’nın Amiens Temyiz Mahkemesi, 2009 yılında Senlis Mahkemesi’nin verdiği 12 milyon euro’luk boşanma tazminatına Begüm Ağa Han’ın itirazını haklı buldu ve miktarı beş katına çıkardı. Rekor tazminat kararında Ağa Han’ın servetinin büyüklüğü konusunda mahkemeye net bilgi vermeyi reddetmesi etkili oldu. Mahkeme Ağa Han’ın tazminat bedelini, 10 milyar Euroluk tahmini malvarlığı üzerinden hesapladı.

Fransa’da bu güne kadar ödenen en yüksek boşanma tazminatı 60 milyon euro(84,5 milyon dolar/185 milyon lira). Ağa Han ile evlendikten sonra Müslümanlığı kabul eden 49 yaşındaki Begüm Inaar Ağa Han zengin ve köklü bir Alman ailesinden geliyor. Asıl adı Kerim el Hüseyin ªah olan IV. Ağa Han(75)’dan 12 yaşında Ali isimli bir oğlu olan Inaara, Ağa Han’ın kendisini aldattığını iddia etmişti. Dünyanın sayılı zenginleri arasında yer alan Ağa Han, ilk eşi manken Sally Croker-Poole’dan boşanmak için 1995’te 32 milyon dolar tazminat ödemişti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s