Umutsuz ev kadınları

Türkiye’nin kurucu üyeleri arasında yer aldığı OECD, 8 Mart kadınlar gününde Türk kadınının ev işi çilesini ortaya koyan bir araştırma yayınladı. Buna göre ortalama bir Türk kadını günde 6 saat 17 dakikasını temizlik, bulaşık, ev alışverişi, bebek bakımı gibi işlere harcıyor ve bu alanda dünya birincisi. Buna karşın İsveçli kadınların ‘ev hanımlığı’ günde sadece 3 saatle sınırlı. Fransız kadınlar ise günde 12 saatten fazlasını kişisel bakımına harcıyor.

::::::::::::::

(Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü), Kadınlar Günü’nde ‘Kadınların iş hayatından gelişen rolün’ yönelik özel bir rapor hazırladı. 34 üye ülkenin bulunduğu uluslararası örgüt, cinsiyetlerarası ayrımcılığın çoğu ülkede hala oldukça büyük olduğunu belirtti. Dünyada evde ücretsiz çalışan kadınların en yoğun olduğu ülkenin Türkiye olarak belirleyen kurum, “Günlük 377 dakikayı ev işi ya da sadece alışveriş yaparak geçiren kadınlar bebek bakımından da sorumlu. Ancak Türk kadınlarının kocaları ise sadece 116 dakikayı ev işlerine ayırıyor” ifadesini kullandı.

Bu anlamda 62 dakikayla eşlerine en az yardım eden erkeklerin Japonlar olduğu belirtilirken, Japon kadınları 300 dakikayı ev işleriyle ilgilenerek geçiriyor. Eğlence ve rahatlama için en büyük zamanı Norveç, Finlandiya, İngiltere gibi Kuzey Avrupalı kadınların harcadığı (günlük 367 dakika) kaydedildi. Öteyandan ev işleri için kadın ve erkeklerin ayırdığı vakitler arasındaki en büyük uçurum Hindistan’da, en az fark ise Norveç’te tespit edildi. Önceki gün Paris’te bir basın toplantısıyla açıklanan rapor için 2005 yılından bu yana 20 bin gönüllüden bilgi toplandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s