Facebook’tan İHA atılımı

Facebook'tan İHA atılımı

Dünyanın en çok kullanıcısı bulunan sosyal paylaşım sitesi Facebook, bir drone firması satın alarak 5 milyar insana internet sağlayacak

Kesintisiz 5 yıl

Yenilikçi atılımlarıyla dünyada çığır açan Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, internet erişimini geliştirmek için Titan Aerospace insansız hava aracı(İHA) firmasını satın aldı. 2013 Ağustos’ta Facebook’un, dünyaca ünlü iletişim firmaları Nokia ve Qualcomm ortaklığıyla başlattığı inisiyatif gelişmekte olan ülke ekonomilerine internet erişimi sağlamayı hedefleyor. Güneş enerjisiyle çalışan yüksek irtifalı araçlar, beş yıl boyunca kesintisiz bir şekilde havada kalabiliyor.

Sıfır maliyet

Bu sayede internete beş milyar kullanıcı kazandırmayı amaçlayan proje için 60 milyon dolar harcayan Facebook Afrika çapında 11 bin internet erişim noktası oluşturacak. Amerikan ekonomi dergisi Fortune’a konuşan Titan Aerospace şirketi yetkililer, “Böylesi büyük bir hedef kitlesi bulunan operasyonun neredeyse hiç maliyeti yok” açıklamasında bulundu. Benzer bir projeye ev sahipliği yapan Google ise yüksek irtifalı balonlarla yine internet erişimini artırmayı planlıyor.

Titan Aerospace firmasının Ay’a göndermek için ürettiği dronelar amacından farklı bir sebep için kullanılacak. 50 metre genişliğindeki drone, 20 kilometre yükselebiliyor ve 4 milyon kilometre görev menzili bulunuyor.

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s