Aman okulu patlatma!

Aman okulu patlatma!

13 yaşındaki İngiliz Edward dünyadaki ilk nükleer füzyon yoluyla helyum reaktörünü icat ederek dünyanın en genç atom fizikçisi olmayı başardı. Okul laboratuvarında geliştirdiği projesi için öğretmeni ‘Aman çocuğum okulu patlatma’ demişti

Beni ciddiye almamışlardı

İngiltere’nin Preston kentinde yaşayan 13 yaşındaki Jamie Edward, yıllardır radyasyon ve nükleer fiziğe ilgi duyuyordu. Okul harçlıklarını da bu tutkusunu geliştirmeye adayan Edward, dünyanın ilk iki hidrojen atomunu bir araya getirerek büyük bir patlama yaratabilecek reaktörü, sadece 3 bin dolarlık bir maliyetle üretti. Fikrini önce üniversitelerin nükleer fizik departmanlarıyla paylaşan Edward, “Onlar beni ciddiye almadı” dedi.

Başkasından ilham aldı

Aklındaki projesini öğretmenine anlatan minik mücit, “okulu patlatmayacağına dair güvence verdikten” sonra projesi için kolları sıvadı. Lancashire Ortaokulu’na devam eden Edward, 2008 yılında Taylor Wilson isimli 14 yaşındaki çocuğun küçük füzyon reaktörü üretmesinden ilham aldığını belirtti. Edward, “Bana inanılmaz etkileyici geldi. Ben de neler yapacağımı görebilmek için şansımı denedim” şeklinde konuştu.

Bilim dünyası, çevre dostu yapısı ve ucuz maliyetiyle atom fiziği adına örnek teşkil edecek buluşu ‘oldukça başarılı’ buldu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s