‘Sensiz biz bir hiçiz’

'Sensiz biz bir hiçiz'

İsviçre halkının, Avrupa Birliği ülkelerinden göçü sınırlamayı öngören teklifi referandumda kabul etmesinin üzerine, karara karşı çıkan vatandaşlar, göçmenlere destek kampanyaları başlattı.

Aşırı sağın yükselişte olduğu Avrupa’da, göçmen meselesini bir sorun olarak gören ülkelere İsviçre’de eklendi. Avrupa Birliği üyesi olmayı reddeden ve 1992’den beri ticari amaçlı iki taraflı anlaşma şartlarını uygulayan ülke, bu anlaşmanın da ‘ağır geldiği’ kanısına vararak ay başında ülkeye giren göçmen sayısına kota getirmişti. Muhalefetteki muhafazakar parti Halk Partisi’nin (SVP) isteğiyle uygulanan referandumda, halkın yüzde 50’si ‘evet’ demişti. SVP, referandum öncesinde yaptığı kampanyada göç nedeniyle işsizliğin arttığını söylüyor, özellikle İsviçre’deki Müslüman sayısının 1 milyonu aştığını belirtiyordu.

‘Teşekkürler İsviçre’

Öte yandan referandumu desteklemeyen İsviçreliler, kararın geri alınması için internet üzerinden kampanyalar başlattı. Avrupa Birliği’ne üye ülke vatandaşların da tepkisini çeken karar üzerine, Alman grafik sanatçısı Berni Stoller Salı günü, Facebook üzerinde ‘Sensiz ben hiçbir şeyim’ isimli bir grup açarak, İsviçreliler’den göçmenlerle olan duygusal bağlarını anlatmalarını istedi. Sadece bir haftada 1000 kişinin paylaşımlarını alan gruba, “Teşekkürler İsviçre. Herkesin bizi suçlu olarak görmediğini kanıtladınız. Dünya artık biraz daha güzel” yorumları yazıldı.

AB tepki aldı

Bunun yanında İsviçre hükümeti referandumun uygulanmasının, AB ile ilişkileri zedeleyeceği için tedirgin. Geçen hafta, Bern yönetimi, AB’nin yeni üyesi olan Hırvatistan vatandaşlarına serbest dolaşım engeli çıkartmıştı. Bunun üzerine Brüksel, İsviçre ile bazı anlaşmaları askıya aldığını açıklamıştı. Ayrıca AB Komisyonu sözcüsü, araştırma programı Horizon konusundaki işbirliğinin dondurulduğunu ve öğrenci değişim programı Erasmus Plus’a şimdilik İsviçre’nin dâhil edilmeyeceğini duyurmuştu. İsviçre ekonomisinin AB’ye yakınlaşmasından büyük kâr elde ettiğine dikkat çeken uzmanlar ise “Aslında ekonomik canlanma Avrupa’da insanların serbest dolaşımıyla geldi. Ve son iki yıldır aniden halka çok fazla göçmen olduğu söylenmeye başlandı. Bu, insanları korkuttu” ifadelerini kullanıyor.

İsviçre’de yabancılaşma korkusunun giderek büyüdüğüne dikkat çeken uzmanlar, tüm anlaşmaların iptal edilmesinin İsviçre ekonomisi için büyük bir darbe olacağını söylüyor. Ancak durumun bu noktaya gelmesini de beklemiyor. Son anketlere göre, İsviçrelilerin yüzde 74’ü AB ile ikili anlaşmaların kurtarılması gerektiği görüşünde. Yıllık 80 bin göçmene kapılarını açtıklarını açıklayan Halk Partisi, ‘Göç kontrolden çıktı. Kontrolü geri almalıyız’ diyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s