‘Darbecileri yeneceğiz’

'Darbecileri yeneceğiz'

Venezuela’da 10 gündür devam eden protestolara karşı kendisini destekleyen vatandaşları toplayan Devlet Başkanı Maduro, protestoculara ‘faşist’ olarak nitelendirdi

Ukrayna’da başarılı olan sivil darbenin ardından gösterilere ara vermeyen Venezuela’da on binlerce genç, efsanevi lider Hugo Chavez’in geçen yıl ölümünün ardından artan ekonomik sıkıntılara karşı başkent Caracas sokaklarında 10 gündür eylem yapıyor. Hükümet karşıtları dün yine polisle çatıştı, polisin attığı plastik mermilerden bugüne kadar en az 8 kişi hayatını kaybetti, 150’den fazla kişi yaralandı. Temel gıda ürünleri başta olmak üzere, halkın yüksek fiyatları nedeniyle yoksullukla mücadele ettiği ülkede, gençler 10 aydır iktidarda olan Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetinin istifa etmesini istiyor.

Başkent Caracas’ın en popüler meydanlarından Altamira’da toplanan göstericilere karşılık hükümet yanlılarını toplayan Maduro, ‘gösterileri bitirin’ çağrısında bulundu. Göstericileri ‘faşist’ olarak nitelendiren ve protestolarla darbeye zemin hazırlamayı amaçladıklarını savunan Maduro, “Ortalığı ateşe vererek güç kazanabileceklerini zannedenler var. Asla kazanmayacaklar” dedi. Kendisini destekleyen tişörtler giyen vatandaşlara seslenen Maduro, “Bir darbeyle karşı karşıyayız ve bunu yeneceğiz” ifadesini kullandı. Maduro’yu destekleyenler ise ‘Faşizme karşı elele’ sloganları attı.

Caracas’ta başlayan gösteriler ülkenin diğer şehrilerine de sıçrarken, büyük şehirlerinden Valencia’da göstericiler elektrik santraline saldırdı. Saldırıdan sonra şehir yaklaşık 24 saat elektriksiz kaldı. Göstericiler, Barkisimeto’da da telekomunikasiyon binasına saldırarak yaklaşık 14 aracı yaktı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s