Mars’a gitmeyin fetvası

Mars'a gitmeyin fetvası

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki İslam alimleri, Mars’ta yaşamak için haklı bir gerekçe bulunmadığını belirterek ‘Mars’ta yaşama karşı’ fetva çıkardı

Dubai’de İngilizce yayınlanan Khaleej Times gazetesi, Birleşik Arap Emirliklerindeki İslami İlişkiler ve Bahşetme Genel Otoritesi (GAIAE) tarafından hazırlanan bir fetvaya yer verdi. Mars’a yapılacak bir seyahatin hayati risk arz etmesinden dolayı, intihar ile eşdeğer olduğunu belirten alimler, Müslümanlara Mars’a gitmemeleri ve orada yaşamamaları yönünde uyarıda bulundu. İnsanların bile bile ‘tehlikeli bir seyahate’ çıktığını ve büyük ihtimalle “haklı olmayan bir gerekçe” için öleceği belirtildi. Sözkonusu kişilerin “ahirette intiharın cezasına benzer bir cezaya” maruz kalacakları belirtildi.

Mars One isimli Hollandalı seyahat şirketi, 2025 yılında Mars’a sadece gidiş olan bir seyahat düzenleyecek. Dünya çapında 200 bin kişinin başvurduğu seyahatin sadece 4 kişilik kadrosu var. Arap Emirlikleri’nden 500 kişinin başvurduğu seyahatin hedefi ise Mars’ta bir insan yerleşimi oluşturmak. olduğu belirtiliyor. Profesör Doktor Farooq Hamada başkanlığındaki komite tüm olası tehlikelere karşı hayatın korunmasının bütün dinlerde ortak bir konu olduğunu ve bu durumun ‘Kendi kendinizi ya da birbirinizi öldürmeyin. Şüphesiz Allah size acımaktadır’ sözleriyle Kuran-ı Kerim’in 4/29 ayetinde açıkça belirtildiğini ekledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s