İnternet tehdit altında!

İnternet tehdit altında!

25 yıl önce interneti yaratan İngiliz bilimadamı Tim Berners-Lee, internetin etkileri ve üzerindeki tehditler üzerine Wired dergisine bir makale yazdı

Faydaları yeni farkedildi

Bu yıl 25’inci yılına girecek olan World Wide Web (www) (dünya çapında internet), başladığı noktanın çok ilersinde. Özellikle iletişim adına en büyük rolü üstlenen internetin gücü, milyonlarca insanı etkisi altına aldı. Bu konu üzerine eğilen ünlü teknoloji dergisi Wired, internetin mucidi sayılan Sör Tim Berners-Lee’nin makalesini yayınladı. İnsanlığın yeni yeni internetin etki alanını keşfettiğini savunan ünlü Lee, internetin her insana eşit bir şekilde, düşüncesini açıkça ifade edebilme olanağı sunduğunu ve bu anlamda kesinlikle özerk bir kuruluş olduğunu belirtti.

İnternete sahip çıkın

İnternetin dünyayı değiştirdiğini savunan Lee, yarattığı teknolojinin büyük bir tehdit altında olduğuna işaret etti. Bu anlamda birçok hükümetin gücünün azalıcağına inanarak, sansür uyguladığını kaydeden Lee, “İnternet büyük bir bilgi havuzu. Ancak internet sayesinde gelen fırsatları değerlendirmek isteyen özel kuruluşlar ekonomik çıkarları için, hükümetler ise güçlerinin zedelenmemesi için internet üzerinde sansür uygular hale geldi” ifadesini kullandı. Ayrıca internetin bilgi öğrenmeye, fikirler üretmeye, ticarete, seçim yapmaya, görüş bildirmeye kadar yüzlerce faydası olduğunu belirten Lee, “Aynı zamanda bu olağanüstü kaynak, sıradan insanların interneti kendi çıkarları uğruna kullanmasına da sebep olabilir. Çünkü internet, bir bölgeye nifak sokmaya ya da kamuyu tehdit altına sokabilecek faaliyetlere de muktedir. İnternete sahip çıkın” sözlerine yer verdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s