Yolsuzluğa batmışlar-2

Yolsuzluğa batmışlar-2

Avrupa’da yolsuzluğun en yaygın olduğu ülkelerden İtalya’da, ulusal Uzay Ajansı’nın genel başkanı Saggase’nin başında olduğu 7 kişilik rüşvet çetesi gözaltına alındı

—————-

İtalya’nın en saygın kurumlarının başında gelen İtalyan Uzay Ajansı (ASI) yolsuzluk skandalı ile çalkalanıyor. Ajansın genel müdürlük ofislerinde yapılan aramalar sonucda yolsuzluk yapıldığına dair belgeler ele geçirildi. Aralarında ASI Genel Başkanı Enrico Saggese’nin de bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Saggese’nin görevini suistimal ettiğine dair belgeler ele geçiren polis, yöneticinin kredi kartına Art Work isimli uzay mühendisliği şirketi tarafından para transferi yapıldığını belirtti.

İntikam soruşturması
Ajanstan ihraç edilen üst düzey bir yöneticinin şikayeti üzerine başlatılan soruşturma bu nedenle ‘intikam’ olarak nitelendiriliyor. Vergi polislerinin başkent Roma ve diğer kentlerde yürüttüğü soruşturmada, çeşitli makamlarda rüşvet ve yolsuzluk tespit edilirken, beş uzay mühendisliği şirketi hakkında da inceleme başlatıldı. Polis kaynaklarından alınan bilgiye göre, hakkında yolsuzluk şüphesi bulunan çalışanların adına herhangi bir fatura bulunmazken, soruşturmanın devam edeceği kaydedildi.

Deprem davası sürüyor
Öte yandan yolsuzluğa dair soruşturmaların sıklaştığı ülkede en son Ocak ayında bir operasyon gerçekleş, L’Aquila kentinde 2009’da meydana gelen 6,3’lük depremin ardından yeni konutların ihalesinde, rüşvet ve yolsuzluk yapıldığı tespit edilmişti. 309 kişinin yaşamını yitirdiği depremin ardından yapılan deprem konutları ihalesinde 500 bin dolar değerinde rüşvet, fesat karıştırma, zimmete para geçirme gibi suçları gün ışığına çıktı. Ayrıca kamu fonlarından 1,2 milyon euro alındığına dair belgeler de bulan polis, soruşturmayı hala sürdürüyor. Operasyon kapsamında adı geçen ve soruşturulan belediye başkan yardımcısı ve dönemin kentsel dönüşüm alanındaki belediye sorumlusu Roberto Riga, masum olduğunu savunarak belediye başkanı ve yönetim nezdinde bir şüpheye yer vermemek için görevinden ayrıldığını duyurdu.

2009 yılından beri İtalyan Uzay Ajansı’nın başkanlığı görevini yürüten Enrico Saggese, Avrupa Uydu Operatörleri Birliği üyeliği ve Ulusal İletişim Kurumu Kurulu üyeliği gibi 7 üst düzey makama sahip. İtalya’da saygın bir yönetici olarak kabul edilen Saggese’nin merkezinde olduğu ve yedi kişinin daha gözaltına alındığı soruşturmada, ne kadar büyüklükte bir yolsuzluk yapıldığı henüz öğrenilmedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s