Yolsuzluğa batmışlar-1

Yolsuzluğa batmışlar-1

İspanya’da hükümetteki Halk Partisi’ne uzanan yolsuzluk soruşturması kapsamında, ‘rüşvetin başı’ olmakla suçlanan Eski Bayındırlık Bakanı Cascos gözaltına alındı

——————————–

Avrupa’daki ekonomik krizden en büyük darbeyi alan İspanya’da, iktidarındaki Halk Partisi (PP) hakkında 2009 yılında ‘Gürtel’ adı verilen yolsuzluk davası açılmıştı. 120 milyon euroluk hacmiyle ülke tarihinin en büyük yolsuzluk skandalları arasına giren davada, eski Bayındırlık Bakanı Francisco Alvarez-Cascos’un ‘rüşvetin başındaki isim’ olduğuna dair deliller ortaya çıktı. 1996’dan 2009’a kadar iktidar partisindeki üst düzey siyasetçilere ihaleler karşılığı yaklaşık 25 milyon euro rüşvet verdiği ortaya çıkan eski bakanın, kamu ihaleleri karşılığında rüşvetten en büyük payı aldığı iddia edildi.

Polis raporu kanıtladı
İspanyol Mali ve Ekonomik suçlarla ilgili polis birimi EDEF’in, sorgu hakimi Pablo Ruz’a gönderdiği 49 sayfalık belgelerin yeraldığı raporda, Bayındırlık eski Bakanı Cascos’un, Francisco Correa adlı bir işadamından kamu ihaleleri alması karşılığında seçim yatırımı olarak 3 milyon euro tutarındaki parayı parti kasasına geçirdiği açıklandı. Cascos’un kamu ihaleleri karşılığında iktidarda bulunan partisine rüşvet aldığı belgelendi.

74 siyasetçi tutuklu
Polis raporunda, Gürtel sanıklarının, FAES gibi iktidara yakın vakıflar adına sahte faturalar düzenlediği de kaydedildi. Ayrıca Valensiya bölgesinde yönetici olan Carcos’un ve bölgedeki diğer yöneticilerin de imar izinleri ve kamu ihaleleri karşılığında rüşvet aldığı iddia edildi. Cascos hakkındaki iddiaları yalanlarken, Gürtel davası kapsamında 74’ü siyasetçi, 61’i işadamı olmak üzere 187 sanık yargılanıyor.
Partiden ayrıldı
Gürtel davası kapsamında yeni bulunan kayıtlara göre 25 milyon euro aldığı iddia edilen eski Bayındırlık Bakanı Francisco Alvarez-Cascos’un 2003 yılında Madrid’de kaldığı otel odasına, Luis Barcenas’tan gelen sigara ve şarap hediyeleri ortaya çıktı. Onun dışında isme fatura kesilmediğini belirten polis, Correa’nın da Cascos’a otel konaklamaları, lüks araçlar dahil, düzinelerce hediye gönderdiğini kaydetti. 1996 yılında Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten eski Bayındırlık Bakanı Cascos 2004 yılında görevinden istifa etti. Hakkındaki suçlamaların ardından şu anki Başbakan Mariano Rajoy’un da tepkisini çeken Carcos, 2011’de partiden istifa etti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s