Şeker savaşı

Şeker savaşı

Dünya Sağlık Örgütü’nün, şekerli gıdalarda kullanılan şeker miktarını obezite ve diyabete neden olduğundan yarı yarıya azaltmak için gizli bir taslak hazırladığı ortaya çıktı. Ancak örgüt, şekerli ürün satan şirketlerin tepkisinden çekiniyor

Dünyaca ünlü New Scientist, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) uzun yıllardır üzerinde çalıştığı tavsiye raporu üzerine teoriler üretiyor. 2003 yılında dünya genelinde yaptığı tavsiyeye göre insanların günlük şeker ihtiyacını yüzde 10 olarak belirlemişti. Ancak beslenme değerlendirme komitesi NUGAG’ın yaptığı son çalışmalarda günde yüzde 10 şeker içerikli kalori alımının diş sağlığına zararlı olduğunu tespit etti. Bunun üzerine araştırma yapan örgütün günlük kalori alımındaki yüzde 10 şeker oranının obezite ve diyabete neden olduğu için yüzde 5’e indirilmesini öngören bir tavsiye taslağı hazırladığı belirtildi.

Gizli taslağın açıklanması durumunda dünya çapındaki gıda sektöründe büyük bir etkisi olacağı söylenen rapora göre, gıda firmaları daha şimdiden bu taslağa karşı. Çünkü bu oran günlük 10 çay kaşığı kadar şeker tüketimi demek. Marketlerde bulunan her 4 üründen üçünde aşırı şeker olduğunu belirten News Science’ın raporu, makarnada bile 3,5 gram şeker olduğunu belirtti. Ayrıca sadece bir kutu kola içerek günlük şeker tüketimini yarılamak mümkün. 2013 yılı sonunda Coca Cola Avrupa Koordinatörü James Quincey, bir kutu kola içersinde 6 çay kaşığı şeker bulunduğunu açıklamıştı.

Öteyandan raporda, çoğu ölümcül hastalığın(diyabet, kalp ve damar hastalıkları vb) kökeninde şeker tüketimi olduğuna işaret edildi. Konu üzerine daha önce konuşan WHO’ya bağlı Uluslararası Obezite Araştırmaları Birliği Başkanı Philip James, “Şekere karşı savaş açtık” yorumunda bulundu. James, gıda sektörünün WHO’nun önerisini engellemek için tüm gücünü kullanacağına işaret etti. WHO uzmanları gıda sektöründen gelecek tepkiler yüzünden açıklanacak tavsiyenin geciktirilebileceğini kaydetti. WHO 2003 yılında günlük kalori alımındaki şeker oranını yüzde 10’a indirdiğinde, Amerikan gıda şirketleri örgüte yaptıkları 400 milyon dolarlık yardımı kesmişti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s