Organik şehirler geliyor

Organik şehirler geliyor

Küresel ısınma ve yetersiz doğal kaynakların tehdidi altındaki Dünya’yı, 36 yıl içinde ‘organik şehirler’ tasarısı kurtaracak

Yeşille iç içe

Gelecekte daha sağlıklı ve mutlu bir şehir hayatını hedefleyen Belçikalı mimar Vincent Callebaut, ‘organik şehir’ projesini AFP’ye anlattı. Yeşilden uzaklaşan şehir yaşamı adına endişelenen 36 yaşındaki mimar, 2050 yılına kadar 6 milyar nüfuslu kentlerde doğa ile modernizmi aynı projede sunmayı hedefliyor. Callebaut, bahçelerin, tarlaların, hatta çiftliklerin kurulduğu 132 katlı gökdelenlere iş ve aile yaşantısını da dahil etti.

Her şey dahil

Bütün enerji, gıda ve su ihtiyacını kendi kendine karşılayabilen bir paketi müjdeleyen Callebaut, “İnek seslerinin çınladığı koridorlarda ofisinize giderken elma ağaçlarıyla dolu bahçelerden geçecek, organik yiyeceklerle beslenebileceksiniz” dedi. Ayrıca “Gelecekteki yaşam için yeni yollar geliştirmeliyiz” diyen mimarın projesi, atıklarını da geri dönüştürebiliyor ve kendi güç istasyonuna sahip. Proje tasarısında et, süt ve yumurta üretiminin yanında, meyve bahçesi, çayırlar ve pirinç tarlası da bulunuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s