Nuh’un küresi

Nuh'un küresi

İngiliz araştırmacı Doktor Irving Finkel, Mezopotamya’da bulunan 3700 yıl öncesine ait kil tabletleri dayanak göstererek Nuh’un Gemisi’nin yuvarlak olduğunu iddia etti

Saz demetinden

Irving Finkel

Tarihin en gizemli olaylarından biri olan Nuh’un, Büyük Tufan’dan kurtuluşu aydınlanıyor. Mezopotamya’da bulunan Antik Babil tabletlerini okuyan İngiliz araştırmacı Doktor Irving Finkel, Nuh peygamberin yeryüzündeki tüm hayvanların kurtulması için 70 metre çapında daire şeklinde bir gemi inşa ettiğini öne sürdü. Geminin katranla yapıştırılmış saz demetlerden oluştuğunu belirten Finkel, üzerinin ise bezle kaplandığını ve sepet işinden bir kayık olduğunu iddia etti.

Batmasın yeter

Nuh’un Gemisi’ni günümüzdeki geleneksel gemilerin tasarımından oldukça farklı olarak tarif eden Finkel, 3700 yıl öncesine ait tabletlerdeki metinleri tercüme ederek tarihe ışık tuttu. Ayrıca, elindeki metinlerin, bulunan en eski kaynak olduğunu savunan araştırmacı, “Herkes aklında, yolculuk etmek için tasarlanmış geleneksel bir gemi canlandırıyor. Ancak Nuh’un Gemisi’nin ilerlemesine gerek yoktu, sadece su üzerinde kalması gerekiyordu” ifadesini kullandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s