Yine acımadılar!

Yine acımadılar!

Japonların yunus balıklarının bir yere hapsederek metal direklerle vurduğu ve ‘önemli bir gelenek’ olarak nitelendirdiği yunus katliamı, yeniden dünya gündeminde

Balıkçılık alanında dünyanın önde gelen ülkelerinde Japonya’nın batısında bulunan Taiji Adası’nda her yıl yapılan ‘şişe burunlu yunus avı’ dün başladı. Japonya’nın tüm dünya ile diplomatik kriz yaşamasına sebep olan vahşet dolu ‘geleneği’, 200’den fazla yunusun küçük bir alana hapsedilerek katledilmesiyle gerçekleşiyor. Geleneklerine bağlı olan Japonların ‘kendilerine saygı duyulmasını’ beklediği uluslarası arena ise bu kanlı avı, insanlık dışı olarak tanımlıyor.

30 yıldır devam eden Japon geleneğinin asıl tepki çeken yanı, hayvanların vahşice öldürülmesi. 2009 yılında çekilen ‘The Cove’ belgeseliyle anlatılan gelenek, gizlice yapılan yunus katliamını gözler önüne sermişti. Özellikle ABD’nin büyük tepki verdiği çevre olayına, Japon hükümet sözcüsü Yoşihide Suga ‘kanuni’ cevabını verdi. Ancak Japonya, aktivist çevrelerin ağır eleştiri oklarına tutuluyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s