İnternet müptelaları

İnternet müptelaları

İnternet bağımlılığını ‘hastalık’ olarak kabul eden ilk ülke olan Çin’de, internet için askeri bir rehabilitasyon merkezi kuruldu

‘Gizli askeri kamp’

İletişim çağı ilan edilen 21’inci yüzyılda internete olan ihtiyaç ve talep günden güne artıyor. Sanal dünyayı, sosyal ihtiyaçları için de kullanmayı seçen gençler arasında ise internet artık bir bağımlılık haline geldi. Bağımlılık adına endişelenen Çinli yetkililer ise çareyi ‘Gizli askeri hastaneler’ kurmakta buldu. İnternet bağımlısı gençlerin askeri usülle iyileştirildiği rehabilitasyon merkezi, bir belgesel sayesinde ortaya çıktı.

Sıkı bir program

Başkent Pekin’deki Daxong Kampı’nı gözler önüne seren ‘Web Junkies’ (İnternet müptelaları) isimli belgeselde, 15 yaşındaki delikanlılar askeri üniformalarla üç aylık tedavi sürecinden geçiyor. Gençlerin yeniden sosyal hayatla bütünleşmesini amaçlayan programda, meditasyon, terapi ve sıkı bir diyet uygulanıyor. Çin’in gençlerin internetle fiziksel bağını kesmek yerine böyle bir yöntemin uygulamasının asıl sebebi, ailesi internet kullanmasına izin vermeyen sayısız genç intihar etmişti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s