5 Şubat 1883 16:53

5 Şubat 1883 16:53

İzlenimcilik terimini resim sanatına dahil eden Fransız sanatçı Monet’nin şaheserlerinden ‘Uçurum’ adlı eserin 5 Şubat 1883 tarihinde ve tam olarak saat 16:53’te yapıldığı ortaya çıktı

Adli gökbilimi dalında kendisini geliştiren ABD’li Teksas Devlet Üniversitesi, ünlü Fransız ressam Claude Monet’nin ‘Eterat’ (Uçurum) isimli tablosunun resmettiği manzaranın tam tarihini belirledi. Fransa’nın kuzeyinde bulunan Normandiya kıyısındaki Etretat uçurumunu resmeden Monet, ıslak kış güneşini ve parlaklığını yitiren gün batışını vurguluyordu. Ne zaman yapıldığı bilinmeyen eserin yapılış tarihi astronomi sayesinde gün yüzüne çıktı.

Özellikle ışık ve renkten kaynaklanan görsel izlenimleri yansıtmayı hedefleyen izlenimcilik akımının şaheserlerinden ‘Eterat’ın yapılış tarihi belirsizdi. Manzaranın tam olarak nerede ve ne zaman resmedildiğini bulmayı hedefleyen araştırma ekibi, Monet’nin 1883 yılında, Normandiya kıyılarını ziyaret ettiğini öğrenince harekete geçti. Porte Dağı’na 389 metro uzaklıktaki kayalıkların orada olduğundan emin olan ekip, günümüzdeki gökyüzünü, planetaryum yazılımı sayesinde 19’uncu yüzyıldaki haline dönüştürdü. Lokasyondan emin olan ekip, tablodaki görüntüyle aynı ana sahip olabilecek tek tarihin de 5 Şubat 1883 olduğunu tespit etti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s