İspanya’da kürtaj kaldırıldı

İspanya'da kürtaj kaldırıldı

İspanya’nın Eski Başbakanı José Luis Rodríguez Zapatero dönemi boyunca büyük tartışmaların ardından serbest bırakılan kürtaj hakkı, tekrar sınırlandırıldı. 1985 yılından 2010 yılına kadar ‘tecavüz sonucu hamilelikler ya da anne sağlığını tehlikeye atmadığı sürece’ kürtaj yasaktı. 2011 yılında başa gelen Başbakan Mariano Rajoy, Katolik Kilisesi’ni de arkasına alarak kürtaj yasasındaki değişikliği yaptı. Bakanlar Kurulu’nun Cuma günkü toplantısında kürtajla ilgili yeni bir yasa tasarısı kabul edilerek, iktidar partinin yeterli çoğunluğa sahip olduğu meclise gönderildi.

İspanya’da 2010 yılında değiştirilen ve şu anda geçerli olan kürtaj yasası, kadının herhangi bir açıklama yapmadan hamileliğinin 14’üncü haftasına kadar, ceninde ciddi risklerin görülmesi veya annenin sağlığını tehdit eden durumlarda 22 haftaya kadar geçerli. Bebeğin tedavi edilemeyecek, çok ağır bir hastalığı olduğu durumlarda ise sınırsız bir sürede kürtaja hak tanıyor. Mevcut hükümetin yaptığı değişiklikte ise kürtaj, kadın hakkı olmaktan çıkartılarak, sadece tecavüz ve anne sağlığını tehdit eden durumlarda yasal sayılıyor.

Adalet Bakanı Alberto Ruiz Gallardon, tecavüz durumunda hamileliğin 12. haftasına, anne sağlığını tehdit eden durumlarda ise 22. haftasına kadar kürtaja izin verileceğini belirtti. Kürtaj için en az iki doktor sertifikası zorunluluğu getiren yeni yasada ayrıca 16 ve 17 yaşındaki kızlarının ailelerinin onayını almadan, kendi isteklerine göre kürtaj yaptırma hakları da kaldırılıyor. Gallardon, yeni yasayı savunurken, ”Kürtaj dramında kadın suçlu değil, kurbandır” ifadesini kullandı. Gallardon, “Doğmamış bebeğin yaşam hakkı üzerinde annenin keyfi karar almasına göz yummayacağız” dedi.

Ancak hükümetin bu adımı kadın hakları örgütlerini sokağa döktü. Protestocular, “Anneleri özgür bırakın” ve “Kimse keyfinden kürtaj yaptırmıyor” sloganlarını attı. Adalet Bakanlığı önünde gündüz başlayan protestolar gece geç saatlere kadar sürdü.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s