Xaver Kuzey Avrupa’yı felç etti

Xaver Kuzey Avrupa'yı felç etti

Kuzey Avrupa’yı etkisi altına alan sert fırtına Xaver en az 9 kişinin ölümüne yol açtı. Almanya ve İngiltere’deki bazı kentlerde uçak, tren, otobüs seferleri durduruldu

Perşembe günü Baltık Denizi üzerinden hareketle, Almanya, İrlanda ve İngiltere başta olmak üzere tüm Kuzey Avrupa’yı etkisi altına alan Xaver fırtınası yaşam şartlarını zora sokuyor. Almanya’nın özellikle Hamburg kentini vuran fırtına, son 60 yılın en büyük fırtınası olarak tespit edildi. İngiltere’de binlerce insanın güvenli bölgelere tahliye edilmesine yol açan fırtına, özellikle Norfolk kentini etkiledi. Fırtına Avrupa çapında en 9 can aldı. 45 sel alarmı verilen İngiltere’de yetkililer, fırtınanın etkisinin artacağını açıkladı. Sadece İngiltere’de 100 bin konut fırtınanın şiddetine dayanamadı.

Almanya’da yer yer 158 kilometreye ulaşan rüzgar, ağaçları devirdi, çatıları uçurdu. Kara yolu ulaşımını adeta felce uğratan fırtına yüzünden, zincirleme kazalar meydana geldi. 500 uçak seferi iptal edildi, tren seferleri durduruldu. Binlerce turist, Amsterdam, Berlin, Hamburg, Gdansk havalimanlarında mahsur kaldı.

Aşırı fırtına ve yağışlar Danimarka’da da yaşamı olumsuz etkiledi. Ülkede ulaşım dururken, deniz üzerindeki köprüler trafiğe kapatıldı.

Polonya’da 3 kişinin ölümüne sebep olan fırtına yüzünden 400 bin kişi tahliye edildi. İsveç’te fırtınadan 50 bin kişi etkilendi, bir kadın üzerine ağaç düşmesi yüzünden hayatını kaybetti.

Xaver, 1953’te 2 bin kişinin ölmesinden beri Kuzey Denizleri’ni etkileyen en şiddetli fırtına kabul edildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s