Bodrum milyarderi

Bodrum milyarderi

Nazilerin el koyduğu, 1,5 milyar euro değerindeki 1401 tablonun Münih’te bir dairede bulunmasının ardından kaybolan ev sahibi Münih’te görüntülendi. İşte Hittler ve takipçilerinin dejenere bulduğu için şaheserleri 60 yıldır saklayan Alman Cornelius Gurlitt’in yaşam öyküsü

Dejenere sanat bulundu

İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler’in ‘dejenere’ olarak nitelendirdiği Matisse, Chagall, Picasso, Courbet gibi modern dönemin usta sanatçılarının eserleri satış toplatılıyordu. O dönemde Hitler’in Propaganda Bakanı Goebbels toplanan eserleri ilgililere el altından satıyordu. Ülkenin en saygın sanat tarihçisi olan Doktor Hildebrandt Gurlitt, şaheserleri yok fiyatına alarak evinin bodrumuna sakladı. Alman hükümeti tarafından 2 yıl önce öğrenilen, ancak dünyanın varlığından yeni haberdar olduğu 1401 eserin değeri 1,5 milyar dolar.

İlk kez görüntülendi

O dönemde Dresden kentine yapılan bir saldırı sonucunda bütün eserlerin yok olduğu iddia edilmişti. Babasının vefatından sonra kendisine miras kalan eserleri 60 yıl boyunca saklayan Cornelius Gurlitt, ihtiyacı oldukça tabloları müthiş fiyatlara satarak geçimini sağlıyordu. Eserler ortaya çıktıktan sonra Cornelius ortadan kaybolmuştu. İntihar ettiği ya da yurtdışına kaçtığı düşünülen 80 yaşındaki koleksiyoner, Münih kentinde olağan yaşamına devam ederken görüntülendi.

İsviçre’de bir tren seyahati sırasında kimliğini yanlış gösterdiği için polisin dikkatini çeken Gurlitt’in evine arama yapıldı. Bodrumda keşfedilen 1401 eserin profesyonel eserler olduğu anlaşılıyordu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s