Sokaklar ceset kokuyor

 Filipinler’i dehşete sürükleyen Süper Tayfun’un ardından ülke çıkmaz bir sona sürüklendi. 100 bin can aldığı tahmin edilen ve bütün kaynakların kesildiği ülkede halk çaresizlik içinde. Tüm dünyadan yardım paketlerinin gönderildiği bölgede, ceset kokularından yürünmüyor

100 bin can aldı

Filipinler’i saatte 380 kilometre hızla vurarak, ülkede tarihin en büyük felaketine neden olan Haiyan tayfununun sadece Tacloban kentinde 10 bin kişinin ölümüne yol açtığına inanılıyor. Genel kayıp yönündeki tahminler ise 100 bin insanın öldüğü yönünde. Günlerdir enkaz çalışmalarının yürütülemediği ülkede, yollar cesetlerle dolu. Sadece Tacloban kenti sokaklarında 2 bin ceset sokaklarda yatıyor. Haiyan’ın yerle bir ettiği binaların arasından güçlükle yürüyen afetzedeler, günlerdir yardım çığlıkları atıyordu. Bu çığlıklara, 22 ülke yardım paketleri yollayarak jet bir yanıt verdi.

 

İşte korkulan rakamlar

AFP haber ajansına göre Filipinler’de, 9,8 milyon insanın tayfundan etkilendiği, yaklaşık 660 bin kişinin evsiz kaldığı ifade edildi. Özellikle Tacloban kentinde evlerin yüzde 90’nın hasar gördüğü, su, gıda ve elektrik sıkıntısının yaşam şartlarını müthiş derecede zorladığı vurgulandı. Filipin yetkililerinin resmi raporlarına göre ise Süper tayfunun vurduğu 9 adada en az 2100 kişi kayıp.

DÜnya Filipinler için seferber oldu

İngiltere 16 milyon dolar değerinde yardım paketi, donanma ve uçak gönderirken, ABD de kargo uçağı, helikopter ve 20 milyon dolarlık yardımda bulundu. Ayrıca Almanya, ABD, İngiltere, BM, Malezya, Avustralya ve Japonya askerlerini göndererek taziyelerini bildirdi. . İngiliz donanmalarının ulaştığı ülkede, binlerce piyade kazazedelerin uçaklarla güvenli bölgelere taşınması için uğraştı.

 

Türkiye’nin yardımları da ulaştı

Türkiye’nin de Kızılay aracılığıyla önceki gün gönderdiği 90 tonluk insani yardım malzemesi Filipinler’deki afet bölgesine ulaştı. , Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da ziyarette bulundu. Filipinler Kızılhaçı Başkanı Richard J. Gordon, yardımları başkent Manila’da teslim aldı. Türkiye’ye hızlı ulaşan yardımlarından dolayı şükranlarını sunaen Gordon, “Bir zamanlar imparatorluk kurmuş olan Türkiye, şimdi tekrar Avrupa’nın ve Ortadoğu’nun güçlü bir ülkesi haline döndü. Son yıllarda büyük başarılar gösterdi. Türkiye’nin başarısı bize de ilham veriyor. Binlerce kilometre uzaktan yardımımıza koşan bu büyük ülkeye şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Kurtuluş izdihamı

BM’nin milyonlarca dolar değerinde yardım gerektiğini açıkladığı ülkede geceleri yağmalardan çekinildiği sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Tacloban Havalimanı’nda güvenli bölgelere götürülmek için sıra bekleyen kalabalık havanın düzelmesini fırsat bildi. Harap olmuş havalimanına geceden 3 bin kişi kamp kurmuştu. Her ne kadar yardımlar ülkeye ulaştırılsa da, dağıtımı enkazlar yüzünden imkansız hale geldi. Karayollarının felç olduğu ülkede, botların motorları arızalandığı için deniz ulaşımı da gerçekleştirilemiyor. Kent merkezlerine helikopterle ulaştırılan yardımlar, hava şartları yüzünden iç bölgelere ulaştırılamıyor.

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s