Dünya küçülecek

Dünya küçülecek

Küresel ısınmanın giderek arttığı şu günlerde National Geographic dergisi, sular altında kalacak 7 kıtanın haritasını belirledi

Dünyanın en çok satan bilim dergisi National Geographic, yeryüzündeki bütün buzullar eridiğinde sular altında kalacak kıyıları belirledi. 7 kıta üzerinde detaylı olarak belirlenen sellere sebep olarak, küresel ısınma sonucunda deniz seviyesinin yükselmesi gösterildi. 65 metre yükselecek olan seviye yüzünden, yarım adalar ada haline geliyor. Bilim insanları, bütün buzulların 5 bin yılda eriyeceğini öngörürken, sıcaklıkların da 14,4 C’den, 26,6 C’ye çıkması bekleniyor.

Şehirler ada olacak

Avrupa’nın yükseltisinin alçak olmasından ötürü, haritada 5 bin yıl sonra birçok ülkenin yok olduğu görülüyor. Bunların başında bütün toprakları sular altında kalacak olan Danimarka, Hollanda ve Belçika olacak. Öte yandan özellikle Kuzey Avrupa’yı etkileyen afetin, Türkiye’nin de kıyı şeridini yutacağı tahmin ediliyor. Marmara Bölgesi’nde Tekirdağ, İstanbul ve Bursa’nın büyük bir kısmı sular altında kalacak. İzmit de sular tarafından yutulurken, Karadeniz sahil şeridi boyunca Sinop, Samsun, Trabzon illeri içeri doğru daralacak. Ege Bölgesi’nde İzmir Körfezi’ni de yutan sular, Yunan Adaları’nı denize gömüyor. Akdeniz Bölgesi’nde ise Adana’daki Çukurova deltası tamamiyle gömülecek. Özellikle alçak bölgelerin etkilendiği küresel ısınmadan Kıbrıs Adası’da yüzde 20’lik bir kısmını kaybederek nasibini alıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s