Türk karşıtı bakan döndü

 

Türkiye karşıtlığı ile öne çıkan, İsrail’in Eski Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın yolsuzluk suçlamaları ile yargılandığı davadan beraat etmesi üzerine yeniden görevine gelmesi bekleniyor. Dün sonuçlanan davada hakkındaki tüm suçlamalardan aklanan 55 yaşındaki siyasetçi, ülkesindeki kutuplaşmalarda etkin rol oynuyordu.

Lieberman, seçimlerden sonra milletvekili seçilmesine rağmen, İsrail yasaları gereği hakkındaki dava nedeniyle bakan olamamıştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yakın olduğu Lieberman’ın davası sürerken, Mart ayında koalisyon hükümeti kurulduğunda Dışişleri Bakanlığı koltuğunu boş bırakmış ve bu görevi kendisi yürütmüştü. Mahkeme sonrası kararı yorumlayan Netanyahu, “Hükümete döneceği için memnunum” ifadesini kullandı.

Öte yandan, Lieberman İsrail’in Türkiye’den Mavi Marmara baskını sebebiyle özür dilemesine tepki göstermişti. Ayrıca Filistin ve İsrail arasındaki barış görüşmelerine karşıtlığıyla da öne çıkan siyasetçinin, koltuğa geçmesi sonucunda İsrail dış politikasındaki ılımlı dengelerin değişebileceği öngörülüyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s